Burası Neresi?

Burası benim klinik psikoloji, depresyon, kişisel gelişim ve değişim, nevrotik rahatsızlıklar ve benzeri konularda deneyimlerimi ve bildiklerimi paylaştığım, tavsiyelerde bulunduğum bir blog.

Depresyon, anksiyete, takıntılı düşünceler, psikotik ilaçların kullanımı gibi konularda başvurmanız gereken kurum psikologlar ve psikiyatrlardır. Onlar bu alanda eğitim almış ve ne yaptığını bilen kişilerdir. Burada yazılanlar bir uzman psikoloğun veya bir psikiyatrın alternatifi olarak değerlendirilmemelidir. Benim bu konularda resmi olarak bir eğitim almışlığım yoktur. Yazdıklarım hakkında hiçbir şey garanti ediyor değilim.

Bu blogun görevi, kişisel değişim ve ruh sağlığının korunmasına dair tavsiyelerde bulunmaktır.

Klinik psikoloji, korku, endişe, anksiyete ve depresyon üzerine edindiğim fikirlerin bir bölümünü okuduğum kitaplara borçluyum. Bu konudaki görüşlerimin oluşumunda kendi gözlem ve düşüncelerimin yanısıra Cheri Huber, Engin Geçtan, Irvin Yalom ve Saffet Murat Tura’nın büyük etkileri olmuştur.

Ayrıca Budizm, tasavvuf felsefesi, dinamik psikoterapi, varoluşçuluk gibi kavramlar insan psikolojisini anlamaya çalışırken en çok yardım aldığım alanlar oldu.

Üniversite yıllarımda başta dikkat bozukluğu olan ilkokul öğrencileri olmak üzere ilköğretim, ortaokul, lise ve üniversite seviyelerinde değişik konularda özel dersler verdim. Ayrıca yetişkinlere de çeşitli seviyelerde yabancı dil (İngilizce) dersi verdim. Bu dersler sırasında eğitimin öğrenilen konudan ibaret olmadığını / olamayacağını; kişilerin konsantrasyonlarını sağlamanın onları dinlemek ve zihinlerinde derse hazır boş biryerler hazırlamak üzere kendilerini ve yaşamlarını anlatmalarının önemli bir yeri olduğunu keşfettim.

Burası, bu anlattığım konulardaki bilgi ve deneyim birikimimi olabildiğince çok paylaşıma açmaya çalıştığım yerdir. Zevkli bir gezinti dilerim.

Hakkımda daha fazla bilgi edinmek isterseniz kişisel blogumu ziyaret edebilirsiniz.